Cutremur politic la Londra: Keir Starmer își anunță plecarea din fruntea Guvernului britanic

Premierul britanic Keir Starmer a anunțat luni că va demisiona din funcția de prim-ministru al Regatului Unit și că va colabora pentru asigurarea unui transfer ordonat al puterii, potrivit Reuters.
Decizia vine după o perioadă marcată de tensiuni politice și contestări în interiorul Partidului Laburist. În declarația sa, Starmer a precizat că va face tot ceea ce este necesar pentru ca schimbarea de leadership să se desfășoare fără turbulențe și cu respectarea procedurilor democratice.
Potrivit informațiilor apărute în presa britanică, presiunile asupra liderului laburist s-au intensificat în ultimele luni, pe fondul scăderii popularității guvernului și al nemulțumirilor privind situația economică. Numele lui Andy Burnham este vehiculat printre posibilii succesori ai lui Starmer la conducerea formațiunii și, implicit, a executivului britanic.
Anunțul marchează un nou episod de instabilitate politică în Regatul Unit, țară care a schimbat mai mulți prim-miniștri în ultimul deceniu. Potrivit Wikipedia, funcția de prim-ministru reprezintă cea mai importantă poziție executivă din sistemul politic britanic, liderul guvernului fiind desemnat de monarh dintre persoanele care pot obține sprijinul majorității parlamentare.
Până la alegerea unui nou lider, Keir Starmer va rămâne în funcție pentru a gestiona tranziția administrativă și politică. Reuters notează că noua conducere ar urma să fie stabilită înainte de revenirea Parlamentului din luna septembrie.
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/fluxinfo/monitorulzileimaramures.ro/wp-content/themes/jannah/framework/functions/post-actions.php on line 114









