Diverse

România, sub cel mai extins val de caniculă din această vară. ANM ridică la Cod roșu aproape întreaga țară începând de luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat avertizările de vreme extremă și anunță extinderea valului de caniculă în aproape toată România. Duminică, 16 județe sunt sub Cod roșu, iar începând de luni, cea mai severă avertizare meteorologică va fi valabilă în aproape toate regiunile țării. Meteorologii estimează temperaturi de până la 40 de grade Celsius și nopți tropicale în numeroase zone.

ANM: 16 județe intră sub Cod roșu duminică

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), avertizarea Cod roșu este valabilă de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, pentru județele:

  • Satu Mare
  • Maramureș
  • Bihor
  • Sălaj
  • Cluj
  • Alba
  • Arad
  • Hunedoara
  • Sibiu
  • Brașov
  • Covasna
  • Harghita
  • Mureș
  • Bistrița-Năsăud
  • Suceava
  • Botoșani

Meteorologii precizează că în aceste regiuni temperaturile maxime vor atinge frecvent 35-38 de grade Celsius, iar în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei valorile pot urca până la 39-40 de grade. Totodată, indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, ceea ce va amplifica disconfortul termic.

București și alte 21 de județe, sub Cod portocaliu

Conform ANM, Codul portocaliu este în vigoare pentru județele Neamț, Iași, Bacău, Vaslui, Galați, Vrancea, Brăila, Buzău, Prahova, Giurgiu, Dâmbovița, Argeș, Teleorman, Olt, Vâlcea, Gorj, Dolj, Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș și Ilfov, precum și pentru municipiul București.

În aceste zone sunt prognozate temperaturi maxime cuprinse între 34 și 38 de grade Celsius, iar minimele nocturne vor rămâne între 17 și 22 de grade, menținând caracterul tropical al nopților.

Cod galben în sud-estul țării

ANM a emis și o avertizare Cod galben pentru județele Ialomița, Călărași, Tulcea și Constanța.

Meteorologii estimează temperaturi maxime între 30 și 34 de grade Celsius, iar pe litoral și în Delta Dunării minimele nocturne pot ajunge la 23-24 de grade, ceea ce va menține senzația de căldură inclusiv pe timpul nopții.

De luni, aproape întreaga țară intră sub Cod roșu

Potrivit actualizării publicate de Administrația Națională de Meteorologie, în intervalul luni, ora 10:00 – marți, 1 iulie, ora 10:00, avertizarea Cod roșu va fi extinsă în aproape toate județele țării.

Singurele județe care vor rămâne sub Cod portocaliu sunt Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Tulcea și Constanța.

Meteorologii avertizează că valul de căldură va continua să se intensifice, iar temperaturile ridicate, asociate cu disconfortul termic accentuat, vor crea condiții dificile în cea mai mare parte a României.

Recomandările autorităților

În contextul avertizărilor meteorologice, Administrația Națională de Meteorologie recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în intervalele cu temperaturi maxime, consumul unei cantități suficiente de lichide, purtarea hainelor lejere și limitarea activităților fizice desfășurate în aer liber în orele de vârf.


Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/fluxinfo/monitorulzileimaramures.ro/wp-content/themes/jannah/framework/functions/post-actions.php on line 114

Merită citite

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button